- cernajana
KAIZEN - technika malých kroků
Proč se vlastně změny tolik lidí obává? Proč je změna takovým strašákem a hrozbou?

Obavy ze změny jsou zakořeněné už v samotné fyziologii mozku. „Viníkem“ je většinou střední mozek jako sídlo emocí a ovladač reakcí útěk, útok. Bydlí si v něm Amygdala, emoční jádro mozku, která spouští jako alarm strachovou reakci, aby nám pomohla přežít
nebezpečné situace. Vypojí z fungování některé „nepotřebné“ funkce jako jsou kreativita, schopnost racionálně přemýšlet, trávit apod., a naopak vloží veškerou sílu těla a všech orgánů do toho, abychom utekli nebo se postavili k boji. To všechno je super užitečné, když na nás zaútočí lev či tygr - no nevím jak u vás, ale mě se to už dlouho nestalo:-).
Amygdala si jako útok lva vykládá i to, když před sebou máme novou výzvu, nepoznanou neznámou věc nebo se snažíme vyjet ze svých zajetých kolejí starých návyků. Křičí a spouští poplach – ve stylu „pozor, někdo tady útočí na naše pohodlí“, „pozor, tady to neznám, může tam být nebezpečí“ apod.! A tím vypojuje přístup k mozkové kůře. Když se zavážeme k nějaké razantní změně typu: od zítřka nekouřím, nejím, cvičím, otužuju se, nepiju, jím jenom zdravě, budu v práci asertivní..., tak přesně tento alarm se spustí.
Máme ale možnost milou Amygdalku trošku obelstít, uchlácholit a ukonejšit tím, že půjdeme do tak malých změn, kterých si ani nevšimne. A až všimne, už máme krásně vybudovanou novou cestičku návyků, ve které začne potvůrce Amygdale být dobře – žádné neznámo se nekoná. Kreativitu už není třeba vypojovat, není nutné se prát ani někam utíkat a mozek se nadšeně pouští do změny po nové neuronové cestičce. No nádhera! A to je přesně to, o co nám v naší výzvě ke změně jde. Udělat velkou změnu malinkými krůčky, kdy nám vlastně vůbec o nic nejde (aneb japonská technika Kaizen, jak jsme už několikrát zmiňovali).
Máte vytvořit veleslavnou přelomovou životní prezentaci a inspirace nikde? Amygdala křičí už jen při pomyšlení, jak důležitá, obávaná a nemožná věc to je.
Chcete zaběhnout maraton a přitom jste běhali naposled na základní škole běh na 300 m? Alarm spuštěn na nejvyšší míru.
Chcete napsat knížku, ale tak velká věc je nad Vaše síly a schopnosti? To malé "zvířátko" v nás si jen mne ruce.
Máte uklidit dvoupatrový dům a už jen z představy je Vám špatně? No skvěle, takový menší poplach s vypojením všeho přece potěší:-).
Pojďme do malinkatých kroků po špičkách, kdy si ani Amygdala ničeho nevšimne a bude spát spánkem poctivých. Třebas:
stačí vzít do ruky pero nebo počítač,
nazout si tenisky,
napsat nadpis,
natočit budík na 5 minut na úklid části pokoje
přidat si řeřichu na chlebíček
ujít 500 kroků
namalovat slunko
zahrát jeden tón na klavír
zaklepat na jedny jediné dveře
atd. atd. atd.
Prostě nic, co by Amygdalu vyděsilo a viděla za tím tygra. Možná zjistíte, že vás 5 ti minutový úklid začal tak bavit, že Vás musí po dvou hodinách vysloveně odtrhávat:-). A to je celé kouzlo "techniky malých kroků". Mějte dnes nádherný den a dejte vědět, Jaký nejmenší krok jste dnes udělalala? Co jste dnes změnila? Co nového okusila? Co se naučila a co vytvořila?