top of page
Vyhledat
  • cernajana

SÍLA OBJETÍ

Věděli jste, že až 93% naší komunikace probíhá JINAK, než přes slova?Mnohem silnější signály, než slova, vysílá do okolí naše tělo - ať už chceme nebo nechceme:-). Mluví naše oči, náš obličej, tón a barva hlasu, mimovolné pohyby těla. Takže v souhrnu, můžeme říkat, co chceme, ale naše tělo nás prostě prozradí (pokud tedy nejste tvrdě vytrénovaným agentem FBI a ani těm to nevyjde vždycky:-). Ono někdy stačí si pustit bez hlasu naše politiky a "víte".


Mluvit můžeme i dotekem.

Zejména objetí je nesmírně důležité pro naše tělo, mysl i srdce.


Já vím, teď jsme trochu okleštění současnými nařízeními, ale stále máme dost prostoru obejmout svoje blízké, zvířecí miláčky i sebe. (ne nepřepsala jsem se - i sebe).

Objímat paradoxně můžeme i stromy v přírodě, byť nás pak někdo může považovat za blázny. Ale což, i tak to stojí za to, protože naším tělem začne protékat léčivá moc, dochází k čištění našeho energetického pole a my dobíjíme svou životní sílu,


Tohle všechno většinou intuitivně už víme. Pojďme se vlivu objetí podívat na zoubek trochu i očima vědy.

  • Když dojde k fyzickému kontaktu, který je příjemný, spustí se vylučování hormonů jako oxytocin (hormon lásky, důvěry a věrnosti) či serotonin (hormon štěstí) a ty mají vliv na naši dobrou náladu, ztiší bolest, zlepšují paměť a pomůžou nám dostat se do rovnováhy při zvýšených emocích. Jejich vliv dokonce ovlivňuje náš stav na druhý den. Cítíme se lépe, vstáváme radostněji a máme dobrou náladu.

  • S láskou obejmout člověka, kterého máme rádi, nám pomáhá udržovat vztah v rovině LASKA-vosti i bez zbytečných slov. Využijme každou příležitost, která se naskytne. Celkově fyzické projevení citů přispívá ke spokojenosti ve vztahu.

  • Objetí snižuje krevní tlak a tím má díky snížení kortizolu (stresový hormon) schopnost snížit stres, úzkost a napětí. Také snižuje nespavost a deprese.


Každý z nás máme jinou potřebu doteků, co se týká lidí mimo rodinný okruh, ale objetí nejbližších patří k zásadním pozitivním emocem, které je důležité pěstovat v rodinách už od malička. Doteky, hlazení, masírování jsou nezbytné už u miminek. Tím jim pomáháme rozvíjet schopnost vnímat polohu vlastního těla v prostoru a naplňovat jejich potřebu po tělesném kontaktu. U miminek nám to možná přijde přirozené, ale nezapomínejme ani na naše rodiče a prarodiče.


Zkrátka, objetí je léčivé a pečující pro každého a v každém věku. Nic nestojí, a přitom dokáže divy. Pomůže od bolesti, smutku, umí vyléčit šrámy na duši.


Tak koho jste dnes už obejmuli? Šup do toho:-).

Jana


68 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page