top of page
Vyhledat
  • cernajana

SRDEČNÍ KOHERENCE aneb Jak jsem měřila soulad srdce s mozkem :-).

Aktualizováno: 12. 2. 2021

Před lety jsem byla fascinovaná mozkem a tím, co všechno dokáže s člověkem. I z tohoto popudu jsem se začala zabývat neurolingvistikou. Ta mě postupně zavedla až k propojení

s Heart Math Institutem® a zkoumání vlivu stresu na člověka. Čím si jej způsobujeme, jak se s ním vypořádat a ještě líp, jak mu předejít. No a kupodivu - dostali jsme se až k srdci.

V článku o Inteligenci srdce (najdete v sekci „Srdce“), jsem popisovala, že mozek sice je „centrálním hybatelem našeho světa“, ale stejnou, pokud ne vyšší důležitost, má naše srdce.


Výzkumy vědců v HeartMath Institute ukázaly, že nejsilnějšími faktory, které ovlivňují rytmus srdce, jsou naše POCITY a EMOCE. V některých oblastech ztrácíme spoustu energie a zbytečně vybíjíme vnitřní rezervy. Jde o pocity jako napětí, zlost, strach, úzkost, smutek, frustrace apod., které mají významný vliv na činnost našeho nervového a hormonálního systému a způsobují největší pokles tzv. variability srdeční frekvence.


Když docílíme souladu srdce a mozku (viz předchozí článek) a prožíváme emoce jako vděčnost, radost a láska, dojde k vyrovnanějšímu srdečnímu rytmu i srdeční variability. To usnadní mozku fungovat, umožní přístup k vyšší inteligenci a my můžeme dosáhnout pocitu pohody a vnitřní harmonie. Tento stav souladu nazýváme SRDEČNÍ KOHERENCÍ a dá se dokonce měřit.


Srdeční koherence umožňuje posílit imunitní systém, způsobuje omlazování buněk, získáváme vyšší sebedůvěru, snadněji se napojujeme sami na sebe, zlepšuje se naše paměť a schopnost se učit a zejména spouštíme vnitřní samo-léčivé procesy.


Tohle všechno mě fakt nadchlo, protože jsem si uvědomila, kolika lidem v mých týmech, ale i nejbližším okolí, toto může být přínosem!

Někdy jsem "nevěřící Tomáš" a potřebuju si věci ověřit a vyzkoušet nejdřív na sobě, než předám dál ostatním. To je moje analyticko-bádací a ověřovací součástka uvnitř.

A tak jsem si před pár lety přes Joea Dispenzu, který s Heart Math spolupracuje, pořídila malý přístroj zvaný Inner Balance (včetně aplikace na mobilu), který dokáže změřit, nakolik

v koherenci srdce a mozku jsme či naopak. Přes rok jsem i několikrát denně měřila HRV (variabilitu srdečního rytmu), hledala souvislosti a procvičovala. S klipem připnutým na uchu a blikajícím světýlkem na hrudi jsem si sice připadala trochu jako blázen, ale což, i to k rozvoji a zkoumání patří:-).


K dosažení koherence žádný přístroj nepotřebujete, poznáte sami, jestli se vám dech srovnal a prohloubil a vy cítíte obrovský klid a vděčnost. A když v tom budete dobří, dosáhnete stavu, které navozují jen dlouhé meditace nebo některé podpůrné látky.


Nejvíc se osvědčilo praktikovat 2-3x denně na 3-5 minut. Už tato doba má obrovský vliv na imunitu (uvádí se až 50%-tní zlepšení), celkové propojení a vnitřní klid. Na začátku se mi moc nevedlo, ale nakonec se mi podařilo ve 100% koherenci vydržet téměř třičtvrtě hodiny /viz obrázek dole/. Bylo to jako 20 hodin posilujícího očistného spánku. Hodně mě drželo i to, že jsem součástí inspirující a povzbuzující mezinárodní komunity pro doby, kdy se někomu nedařilo do koherence dostat. A protože jsem hravá, ale na počítači hry nehraju, motivovalo mě i denní, týdenní a roční porovnávací skóre dosažených bodů. Mají apku docela zmáknutou.


Technika se může hodit před jakoukoliv stresovější situací - např. před pracovním pohovorem, obchodní schůzkou, prezentováním návrhů, čekáním na výsledek od lékaře či při přijetí nějaké nepříjemné zprávy apod.


Doporučuji také zařadit jako svou večerní 3-minutovku před spaním, kdy můžete propojit

s vděčností za celý den a afirmací na noc. Když se dostaneme do vnitřního souladu srdce

s mozkem a pociťujeme vděčnost, naše afirmace se dostávají přímo do podvědomí. A nebo si krásně odstartujme ráno jako součást ranního rituálu:-).


O popis konkrétní jednoduché techniky navození souladu, kterou Institut doporučuje, se dělím v příspěvku Technika srdeční koherence.


Tak ať si konečně náš mozek porozumí s naším srdcem a umožní nám zakusit život s radostí a lehkostí:-). JanaInspirováno Heart Math246 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page