top of page
Vyhledat
  • cernajana

JAK DOSTAT STRACH NA SVOU STRANU

Strach má bohužel tu moc, že nás katapultuje do škatulky „poražení“


Pod jeho vlivem se někteří považují za oběti a dovolí strachu, aby je paralyzoval. Možná znáte přesvědčení typu „nejsem dost dobrá/ý“ apod., která si přebíráme nejčastěji vlivem výchovy už někde v dětství. K tomu se paralelně pojí i podobná přesvědčení jako „nikdy nebudu úspěšná/ý“, „nikdy ničeho nedosáhnu“ apod.


Někteří to tak ale nemají, tj. ne že by strach neměli strach, ale odlišuje je to, že s ním přestali bojovat. Jak? Začali ho pozorovat a respektovat a tím z něj udělali spojence. Jednoduše považují strach za něco jako užitečný výstražný systém, který pracuje v jejich prospěch. Pomáhá jim uvědomit si, kdy zvýšit svou pozornost a věnovat nastalé situaci víc energie než obvykle.


Strach je totiž spouštěčem vytváření vnitřní energie a je na nás, jak s tím naložíme. Buď ji necháme uvnitř, až v tom nejnevhodnějším okamžiku vybouchne na povrch nebo ji naopak pošleme z těla ven a využijeme jako hybnou a tvořivou energii.


Že se to snadno řekne a hůř provede? To bezesporu.

Jednou z možných cest je představit si budoucí požadovaný stav a sami sebe na scéně jako ve filmu. Co bude ve vašem filmu první krok, který provedete?


Jakmile máte jasno, už není cesta zpátky, abyste někde uvízli, protože vy jste jenom pozorovatel.

Kde cítíte v těle tlak? Kde je nahromaděná energie?


Zavřete oči a přiřaďte té energii tvar a barvu, teplotu a vůni, pomyslně nahmatejte povrch a hmotu, kterou vám nahromaděná energie připomíná.Tím, že se stanete pozorovatelem svého vnitřního světa, převezmete nad svým strachem kontrolu a přenesete pozornost na představu vnějšího cíle a svého prvního kroku tímto směrem.

.

Povedlo? Trošku potrénujte a dejte vědět, jak se vám vedlo:-).


Inspirováno technikami NLP

19 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page