top of page
Vyhledat
  • cernajana

NÁVRAT CHIRÓNA | BOD ZLOMU

Aktualizováno: 8. 11. 2023

aneb Život po padesátce teprve začíná???Chiron se vztahuje k legendě o zraněném léčiteli, který mohl vyléčit všechny kromě sebe.


Téma se objevuje okolo věku 50 let a nabízí možnost NALÉZT MOUDROST A DAR ve zraněních, které nám v životě způsobily bolest.


Podle řecké mytologie byl Chirón, jeden z Kentaurů, synem Dia a mořské nymfy Philyry. Jeho matka, aby unikla náklonnosti a zájmu tohoto boha, se proměnila v koně. Zeus ji ale i tak dostal a oplodnil. Když porodila novorozeně, zděšeně spatřila, že je to napůl člověk a napůl kůň. A ona nechtěla být matkou „monstra“, a modlila se k bohům, aby ji proměnili ve strom, To nakonec vedlo k tomu, že malého Chirónka vlastně opustili oba rodiče.


Zachránil ho jeden pastýř a vzal jej k bohu Slunce Apollónovi. U něj si prošel různými iniciačními rituály, naučil se medicíně, hudbě a dalším dovednostem. Stal se z něj ušlechtilý a moudrý muž, znalý lékařství, hudby, věštění. Učil slavné řecké hrdiny jako byl např. Herkules, Achilles, Iáson nebo dokonce věhlasný Aeskulap. Vedl je k pěstování tělesné zdatnosti, učil je jízdě na koni a lukostřelbě, zápasit, běhat, házet oštěpem. V řeckém mýtu je Chirón v pravém koleni nešťastnou náhodou probodnut otráveným šípem, který nechtěně vystřelil jeho žák Herakles. Vzhledem k tomu, že jeho otec byl bůh, byl Chirón nesmrtelný a nemohl ani zemřít ani se uzdravit. Vzdal se své nesmrtelnosti ve prospěch Prométhea a z vděčnosti za jeho učení byl umístěn na oblohu na hoře Olymp s ostatními bohy mezi hvězdy jako souhvězdí Kentaura.


Chirón jako planetu objevil americký astronom Charles Covell v roce 1977. Nově objevené těleso ale nezapadalo do existujících kategorií a bylo několikrát překlasifikováno jako asteroid, kometa a „planetoida“. O této planetě se ale zmiňovaly už dávno staré indické a perské texty.


Chirón nám ukazuje jako v křišťálové kouli témata, která jsou ve hře:


oblasti života, které potřebujeme vyléčit; co potřebujeme pustit, komu odpustit; jakých zavazadel, co si nosíme celý život, je potřeba se zbavit.


Vliv období „Návratu Chiróna“ se projevuje mezi 46. – 61. rokem (u každého je to různé - podle data narození mohu uvést konkrétní a přesné období, někdy trvá až 15 let podle výzvy, kterou obsahuje)


Chirón nás často přenese za tradiční světonázor a dokáže ukázat na neobvyklé dřív nemyslitelné způsoby řešení standardních problémů a obtížnějších situací. Navazuje spojení mezi naším nižším a vyšším „já“ a rozšiřuje naše vědomí.


Chirón je o síle, kterou získáváme prostřednictvím své zranitelnosti. O hluboké změně v psychické i fyzické rovině a ve svém vlastním směřování a pohybu v životě. Může zároveň znamenat cyklus zralosti, kdy rozkvétáme do plného smyslu života.


Jde o období ideální pro radikální přehodnocení svých názorů a hodnot, pro ohlédnutí a uvědomění si svých předchozích zkušeností.


  • Jak moc vědomý můj život dosud byl?

  • Je cesta, kterou jdu, ta „správná“ a zdravá pro mě?

  • Jak moc jsem připravená/ý udělat odvážný skok vpřed?


Chirón odhaluje, co je ještě potřeba uvolnit a vyléčit v naší životní cestě. Cokoli, co se nám v životě stále znovu vynořuje. Často jde o výzvy, kterým jsme čelili v období okolo věku 28 let. Období okolo padesátky je bodem obratu v našem životě, kdy se nám dostane příležitostí objevit nové dary, skryté v našich zraněních. Dostáváme další šanci sladit se se skutečným záměrem naší duše a získat větší jasno v tom, co přesně od svého života chceme. Šanci zbavit se některých zlozvyků a konečně přijmout části sebe sama, které jsme dosud popírali nebo ignorovali. Tím můžeme začít tvořit budoucnost bez svých starých strachů.


STÁLE JEŠTĚ JE ČAS ZAČÍT KONEČNĚ ŽÍT TO, PRO CO JSME SI SEM PŘIŠLI.


Čím víc věcí v sobě uvolníme, tím víc prostoru vytvoříme pro nové začátky a nové příležitosti. Neuvízneme ve stárnutí a v připoutání se ke svým starým cestám a způsobům, jak věci dělat a cítit.


Můžeme si přiznat svá zranění a řešit je, nebo se jim vyhnout a schovat se.

Můžeme přijmout zodpovědnost za svůj život, nebo se rozhodnout, že ne.


Tím, že nepřijímáme odpovědnost za své životní okolnosti, výrazně snižujeme svou schopnost je změnit. Ve svých mladších letech jsme tuto volbu tolik neměli, ale teď ji máme. Pokud se přijmeme takoví, jací jsme, můžeme se plně vrátit k sobě.* Chcete zakusit, že život skutečně může začít v padesáti?
* Máte odvahu se podívat, jaká jsou ta Vaše chirónovská témata?


Rozbor CESTA CHIRÓNA - k objednání zde nebo přímo v e-shopu.


P.S. Proč taky neporozumět lépe sami sobě a neobjevit další NOVÉ možnosti, jak žít život, který má smysl i po padesátce? Návrat Chiróna je o jeho uvítání, ne o obavách z něj. A jak řekl Carl Gustav Jung:


„KDO SE DÍVÁ VEN, SNÍ, KDO SE DÍVÁ DOVNITŘ, PROBOUZÍ SE“.


237 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page